Zasada trzech kolorów w modnych i eleganckich stylizacjach
Czytając o modzie, można znaleźć informacje o różnych panujących ponadczasowych zasadach. Dzięki nim dowiemy się,jak łączyć wzory i kolory, by nie popełnić modowego faux pas. Jedną z takich reguł jest zasada trzech kolorów, która sprawdza się w szczególności w eleganckich i oficjalnych stylizacjach. Na czym polega zasada trzech kolorów i w jaki sposób wcielić ją w życie?
Zasada trzech kolorów – ogólne założenia
„Co za dużo, to nie zdrowo” czy „im mniej, tym lepiej” – to odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto stosować zasadę trzech kolorów. Szczególnie teraz, gdy jesteśmy przebodźcowani, zmęczeni i zestresowani, ograniczenie liczby kolorów w stylizacji jest jak najbardziej pożądane. Dotyczy to przede wszystkim eleganckich zestawień, które wybieramy do biura czy na bankiet. Jeśli jednak dobrze poznamy i wyczujemy, na czym polega zasada trzech kolorów, chętnie będziemy stosować ją również w casualowych outfitach. Zasada trzech kolorów mówi nam, by elementy naszego stroju łączyły nie więcej niż trzy kolory:
· kolor główny – wyrazisty, nadający charakter stylizacji
· kolor bazowy – powinien równoważyć kolor główny
· kolor dodatkowy – kontrastujący z kolorem głównym i bazowym
Jeśli więc naszym głównym kolorem będzie kolor fuksjowy, który połączymy z bazowym kolorem białym, kolorem dodatkowym może być czerń lub kolor szary. Najważniejsze, by koloru dodatkowego było najmniej. Pamiętajmy również, że stosując się do zasady trzech kolorów, dobierać elementy ubrań w takim samym lub bardzo zbliżonym odcieniu w obrębie jednego koloru. Dodatki w kolorze pudrowego różu będą więc elementem w kolorze dodatkowym, a nie głównym.
Zasada trzech kolorów – propozycje zestawień kolorystycznych
Ucząc się zasady trzech kolorów w praktyce, możemy sięgnąć po bezpieczne zestawienia koloru chabrowego i białego z dodatkiem czerni lub butelkowej zieleni z karmelem z dodatkiem bieli. Z czasem w łączeniu kolorów będziemy czuć się coraz pewniej i bezpieczną biel czy czerń z chęcią zamienimy na złoto, kolor łososiowy czy karmelowy.Znakomitym sposobem na wplatanie koloru dodatkowego, którego w naszej stylizacji powinno być najmniej, jest dobranie do niej dodatków –torebki listonoszki brązowe, jasne torebki damskie, biała apaszka czy złota biżuteria sprawdzą się w tej roli znakomicie.
Dlaczego w eleganckich stylizacjach warto stosować zasadę trzech kolorów?
Zasada trzech kolorów wydaje się być znakomitym kompromisem pomiędzy przesadą, pstrokatością a nudą czy groteską. Z jednej strony, wybierając eleganckie stylizacje pełne kolorów, nie będziemy wyglądać zbyt poważnie, z drugiej zaś decydując się na połączenie jedynie dwóch kolorów, możemy uzyskać przesadzony efekt. Dlatego w stylu marynarskim – oprócz bieli i granatu – warto zastosować jeszcze jeden, dodatkowy kolor. Podobnie łącząc zjawiskowy burgund z bielą (by uniknąć efektu flagi narodowej), warto dodać granat, który przełamie kolor główny i bazowy. Z kolei mieszanie zbyt wielu kolorów w eleganckich stylizacjach nie jest zalecane, a w przypadku casualowego ubioru również wymaga znakomitego wyczucia. Zasada trzech kolorów może być więc znakomitą wskazówką, w jaki sposób – jakie kolory i w jakich proporcjach – łączyć ze sobą kolory, gdy zależy nam na profesjonalnym wizerunku. Pomaga także rozważnie kompletować elementy garderoby. Decydując się na zakup ubrań, warto mieć także na uwadze nasz typ urody. Wówczas możemy stworzyć zjawiskową kreację do biura, na biznesową kolację czy wieczorne wyjście do teatru.