Ochrona RFID – dlaczego warto kupić portfel z RFID?
Chociaż bezgotówkowe transakcje jeszcze nie wypierają tych gotówkowych, stają się coraz popularniejsze. Rośnie także udział transakcji bezdotykowych, czyli takich, których dokonujemy kartą (smartfonem lub smartwatchem) bez podawania PIN-u. Wraz ze zmianą dokonywanych transakcji zmieniają się również zagrożenia – złodzieje znajdują nowe sposoby, by kraść i na kradzieżach zarabiać. W przypadku transakcji bezgotówkowych furtką do takich kradzieży jest technologia RFID. Czym ona jest, gdzie jest wykorzystywana i jak chronić się przed nowym typem kradzieży?
Czym jest i jak działa technologia RFID?
Technologia RFID wykorzystuje falowe radiowe, które umożliwiają zapis oraz odczyt danych. Taki odczyt danych możliwy jest wyłącznie w niewielkich odległościach – np. po przyłożeniu karty do czytnika podczas zbliżeniowego płacenia kartą. Technologia RFID stosowana jest nie tylko w kartach płatniczych, ale we wszelkiego rodzaju legitymacjach (np. legitymacjach studenckich), w e-dowodach czy paszportach biometrycznych.
Jak przebiega kradzież danych z wykorzystaniem technologii RFID?
Kradzież danych z wykorzystaniem technologii RFID kojarzona jest przede wszystkim z kradzieżami kieszonkowców. Tym razem zamiast sprawnie wyciąganego portfela (lub telefonu komórkowego) z torebki, plecaka czy kieszeni, kieszonkowcy jedynie przykładają czytnik w celu pobrania naszych środków z konta, do którego przypisana jest karta. Jest to jednak stosunkowo najrzadziej popełniane przestępstwo, do którego dochodzi z wykorzystaniem RFID. Dostęp do niezarejestrowanych czytników oraz trudnych do wyśledzenia rachunków bankowych jest ograniczony i wymaga niemałej inwestycji. Znacznie częściej mamy do czynienia z kradzieżą danych, przypisanych do karty (lub dokumentów z chipem RFID). Dane wrażliwe są w dalszej kolejności sprzedawane na czarnym rynku oraz wykorzystywane do zaciągania kredytów w parabankach oraz do dokonywania płatności online.
Ochrona RFID w portfelach – zabezpiecz swoje dane!
W naszej ofercie dostępne są portfele z ochroną RFID. Zabezpieczenie znajduje się we wnętrzu portfela – jest niewidoczne, dzięki czemu nie przykuwa uwagi potencjalnego złodzieja. Portfele z RFID z pozoru nie różnią się niczym od portfeli bez tego zabezpieczenia. Stanowią one jednak barierę, której nie da się ominąć. Trzymając karty i dokumenty w portfelu z ochroną RFID, mamy gwarancję, że nasze dane nie zostaną odczytane przez osoby do tego nieuprawnione. Dlatego zakup portfela z zabezpieczeniem RFID polecamy każdemu, a przede wszystkim osobom podróżującym komunikacją zbiorową oraz samolotami. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz jeden z portfeli antykradzieżowych.